Problem lawinowy: Ślizgający się śnieg

2024-01-17

Mechanizm oparty jest na zjawisku ślizgania się całej pokrywy śnieżnej na gładkim podłożu takim jak trawiaste stoki czy skały.



Co?

Charakterystyka

Problem polega na ślizganiu się całej pokrywy na podłożu, które najczęściej jest gładkie, takie jak trawiasty stok lub gładkie płyty skalne. Częste występowanie problemu jest związane z grubą pokrywą w której nie ma lub możemy wyróżnić tylko pojedyncze słabe warstwy. Lawiny ze śniegu ślizgającego się mogą być zbudowane zarówno z zimnego, suchego śniegu jak i ciepłego, wilgotnego lub mokrego śniegu. Wyzwolenie tego typu lawin jest trudne do przewidzenia aczkolwiek w wielu przypadkach pojawianie się szczelin związanych z pełzaniem śniegu poprzedza zejście lawiny.

Rodzaje lawin
i mechanizm wyzwolenia

  • Lawiny ślizgającego się śniegu; zimny i suchy śnieg lub mokry śnieg o jednolitej temperaturze 0C
  • Niemal wyłącznie lawiny samoistne. Wyzwolenie lawiny przez człowieka lub sztucznie jest bardzo mało prawdopodobne.

Gdzie?

Rozmieszczenie w terenie

Przede wszystkim na obszarach z gładkim podłożem. Na wszystkich wystawach, ale częściej na stokach nasłonecznionych.

Umiejscowienie słabej warstwy
w pokrywie

Na styku podłoża i pokrywy śnieżnej

Dlaczego?

Cechy wyzwolenia lawiny

Przyczyną lawin ślizgającego się śniegu jest zmniejszenie się tarcia na styku pokrywy śnieżnej z podłożem na skutek pojawienia się płynnej wody.

Kiedy?

Okres występowania

Dni do miesięcy; niekiedy w całym sezonie. Wyzwolenie lawiny może nastąpić o każdej porze dnia. Na wiosnę lawiny ślizgającego się śniegu występują często w drugiej połowie dnia.

Co robić?

Identyfikacja problemu
w terenie

Rozpoznanie problemu jest możliwe gdy obecne są szczeliny w śniegu, będące często zjawiskiem poprzedzającym lawinę. Ich występowanie nie oznacza jednak, że w najbliższym czasie dojdzie do wyzwolenia lawiny, którego moment jest praktycznie niemożliwy do przewidzenia.

Często spotykane jest również wyzwolenie lawiny przy braku szczelin poprzedzających zejście.

Zalecenia dotyczące poruszania

Unikać obszarów w pobliżu szczelin.